понедељак, 30. април 2012.

Живот са Лајмском болешћу (Lymelife) 2008.



Фантастичан филм, који  ме много подсећа на филм "Ледена олуја" који обожавам. Главни јунак је средњошколац, несрећно заљубљен у комшиницу чији је отац оболео од Лајмске болести. Њена мајка и отац овог дечка су љубавници и тај однос доноси невољу у породице.
Сваки карактер у филму је сјајно одглумљен. Јака и глумачка и продуцентска екипа стоји иза филма, тако да су заиста се склопиле коцкице и направили су једну дивну драму.
Филм делује успорено, можда зато што је и време дешавања радње, друга половина 70-тих година прошлог века, али и то је плус за филм.

Оцена: 8 од 10

недеља, 29. април 2012.

Фирма за чишћење (Sunshine Cleaning) 2008.



Две сестре покушавају да се изборе за живот тако што почињу један од оних послова које радите само ако баш морате. Њихов мотив је новац наравно, јер су ти послови обично добро плаћени, баш зато што их нико не жели. Оне чисте просторије у којима су се десила убиства, самоубиства, смрти...
Њихово сналажење на послу једнако је њиховом несналажењу у животу.

Одличан филм, радила га је екипа која је радила и сјајни филм "Мала мис Саншајн".
Поменућу троје главних глумаца, мада сви који су се појавили у филму су урадили сјајан посао.
Алан Аркин (као отац), сјајна Ејми Адамс и у улози друге сестре Емили Блант.

Оцена: 7 од 10

На другом крају линије (The Other End of the Line) 2008.



Осим уживања у лепоти индијских глумица, филмови из ове земље су тако питки и лепи. Као да гледате некада велике мелодраме Холивуда из златних 30-тих, 40-тих и 50-тих година прошлог века. Овај филм је заправо нека копродукција индијско - америчка али мешана салата је најбоља.

Девојка пред удајом у Мумбају, је оператер на телефонској централи банке. Она се представља као американка и пружа сервисне информације и услуге клијентима у Америци. Са једним од клијената она успоставља приснији однос и на невиђено одлази у Америку да би се срела са њим. Они се срећу, али она му се лажно представља. Он не слути да се ради о његовој банкарској сервисерки. Остатак приче је бајка чији крај вероватно погађате.

Оцена: 7 од 10

Видео записи (Chronicle) 2012.



Три тинејџера стичу натприродне моћи које се одликују у томе што могу да лете и да померају предмете. Они ове моћи користе углавном као шалу, а када први пут дође до плачке, само је питање када ће и до трагедије.
Више од пола филма је снимано из руке, што ће рећи видео камером и на тај начин има извесну аутентичност, мада ми се чини да ту технику некада превише користе. И где треба и где не треба.
Филм се обраћа пре свега публици која је пре овога погледала бар 20 филмова о суперјунацима. Значи нема ту неке посебне приче како су они и зашто стекли моћ. Неког објашњења. Просто је нешто пуштено публици на машту, и то је добро.

Оцена: 7 од 10

четвртак, 26. април 2012.

Живот пред њеним очима (The Life Before Her Eyes) 2007.



Драма о девојци која је жртва масакра у средњој школи. Школски друг узима аутомат и побије пола школе, због чега она цео живот носи трауме. Филм прати наизменично њен живот као тинејџерке, и као одрасле особе која има своју породицу.

Гледљив али ипак недоречен филм.

Оцена: 6 од 10

Амерички гангстер (American Gangster) 2007.



Прича о успону америчког гангстера из 70-тих година двадесетог века. Прича о специјалном детективу у борби против корупције међу полицајцима и борби против најмоћнијих мафијаша.
У улози бескрупулозног криминалца, који је своје богатство засновао на јефтиној дроги из Вијетнама, је Дензел. Ни овде ме није нешто посебно дотакао. Као да је испуцао сав свој арсенал и почео да статира као и Том Круз. Добија улоге на основу старе славе. За разлику од њега Расел Кроу и даље гази. Овде као детектив.
И ако нисам осетио да је филм чак 3 сата, није ми јасно зашто су га толико морали развући. Режисер је легендарни Ридли Скот.

Филм је упоредив са било којим филмом о америчкој мафији. Од "Кума", преко "Лица с ожиљком", до "Добрих момака". Углавном су сви ти филмови добри, па им се по квалитету придружује и овај филм, мада је на моменте прилично конфузан.

Оцена: 7 од 10

понедељак, 23. април 2012.

Измаглица (The Mist) 2007.



Сјајан филм рађен по делу мајистора жанра, Стивена Кинга. Хорорчић по мери. Ни сувише "страшан", ни претенциозан, већ онако мајисторски урађен са дозом свега што један хорор треба да има. Од комичних елемената, трилер заплета, до наравно драме.

Прича: Градић задеси олуја. Након олује над језером се појављује измаглица која убрзо надкрива цео градић. У измаглици вребају буболике креатуре које се хране људима наравно. Група од око 50 људи се забаракадирала у супермаркет, а у атмосфери страха и немоћи, почињу да се међусобно глођу. Да ли има краја њиховим мукама?

Оцена: 7 од 10

Игра сенки (Sherlock Holmes-A Game of Shadows) 2011.



Други део "новог" Шерлока Холмса, добар је као и први. Ја сам читао пар Дојлових књига, и нису ме се дојмиле колико су ме се дојмиле екранизације његовог јунака. Колико год да је тих екранизација, скоро свака је добра. Ни ова у рукама Гаја Ричија, није на одмет. Мало матрикс елемената (успорена камера и кружење око објекта) ради модернизације, популарни глумци, и то је оно што ће овог јунака с краја 19. века, приближити и 120 година касније новим читаоцима и гледаоцима.

Да се разумемо. Најбољи Шерлок и најнедостижнији је свакако онај Џереми Брета. Чини ми се да у овом филму нису желели да Шерлок буде као они други пре њега, него Шерлок који је веселији и забавнији. Постигли су то, а нису нарушили аутентичност лика. Исто тако и верни Вотсон је кудикамо неозбиљнији и занимљивији.

У овом делу филма, Шерлок се сукобљава са својим немезисом. Професором Моријартијем. Пут га води од Лондона до Париза, мало до Немачке, па онда на крају и до Швајцарске. Надам се да ће снимити још којег Шерлока са истом екипом.

Оцена: 8 од 10

недеља, 22. април 2012.

Конобарица (Waitress) 2007.


Конобарица из малог града, остаје у другом стању. Муж јој је пијаница и насилник и она се нимало не радује новом животу који носи у себи. Врхунска је куварица у спремању пита, и види за себе једини излаз у томе да победи на такмичењу у спремању пита, и да евентуално са освојеном наградом успе да се отргне од мужа и промени свој живот.
На прегледу код лекара, упознаје новог доктора, који ће јој исто завртети рингишпил у глави.

У принципу леп опуштајући филм, али ништа нарочито.

Оцена: 6 од 10

Сигнал (The Signal) 2007.



Што се тиче хорора, они су стално на граници или да буду култни филмови, или да буду дно дна.
Овај филм спада у трећу категорију. Испод сваког дна.
Прича: Из телевизијских монитора почиње да се емитује сигнал, који на већину популације делује разарајуће. Људи почињу да се међусобно убијају и да деле неку своју правду. Главни "убица" у филму користи чак тако бизаран "алат" као што је средство за прскање буба.

Оцена: 3 од 10

субота, 21. април 2012.

Ловачки пас (Hounddog) 2007.


Филм носи назив по великом хиту Елвиса Прислија, који се провлачи кроз цео филм. Дакота глуми клинкицу која расте 50-тих година у некој мочварној бестрагији на југу Сједињених Држава. Нема мајку, и о њој се брине бака и отац. Отац је све само не нормалан. Био је толико и свестан док га није опичио гром. Од тада је ко лутак на навијање.
Лу Елен, како се зове Дакотин карактер, највише на свету жели да сретне Елвиса, да пева за њега, и да оде на његов концерт. Када се за то укаже прилика, Лу Елен ће пожалити што је икада и помислила на то.

У филму има пуно сцена са змијама, што с обзиром на то где се филм дешава није ништа необично. Толико сам одушевљен како је све те сцене, а и оне много "страшније" изнела Дакота. Она је право чудо. Волео бих да и са годинама пунолетства у којем се сада налази, задржи ту харизму и свежину коју је имала као дете.

Заправо она носи филм на својим плећима, и ако су ту и низ других великих "одраслих" глумаца.

Оцена: 7 од 10

четвртак, 19. април 2012.

Мухамед-Наслеђе пророка (Muhammad-Legacy of a Prophet) 2002.


Амерички документарни филм о исламу и о Мухамеду, оснивачу ислама.
У филму су углавном наратори амерички исламисти или муслимани. Није лоше за онога ко не зна баш ништа о исламу. Иначе није нешто посебно у дубину ишао филм, чак ни што се тиче самог Мухамеда. Наведене су основне чињенице, које се могу прочитати за 10 минута на било којој интернет страни посвећеној исламу.

Оцена: 6 од 10

Упуцај их све (Shoot Em Up) 2007.


Колико је насиље забавно (а оно на филму јесте) толико је забаван и овај филм. Од почетка до краја, свих 80-так минута, не прође а да се не деси неко брутално убиство или сцена.
Редитељ филма ако није ученик, а оно је свакако најбољи пријатељ Квентина Тарантина и Роберта Родригеза, јер све овде толико подсећа на овај чувени двојац, који ће ако редитељ Мајкл Дејвис настави овако, бити ускоро и тројац (без кормилара).
Прича: Случајни пролазник спасава бебу чији живот желе многи. Да би беба била сигурна, у томе му помаже једина блиска женска особа коју зна. Курва.

Оцена: 6 од 10 (била би оцена и већа, али је ипак сувише насиља. Нисам баш љубитељ ако не мора).

среда, 18. април 2012.

Ловац на змаја (The Kite Runner) 2007.


Прва напомена о овом дивном филму је да га је снимио западњак. Немац на привременом раду у Америци. Марк Фостер. А из искуства знамо да су немци који су силом или милом одлазили у Америку, заправо они који су дали најбоље филму. Један од таквих је и овај редитељ.

Филм говори о Афганистанцима и Афганистану од 1978. до 2000. године.
Двојица дечака расту заједно, и највећа им је забава играње са змајевима. Непосредно пре руске инвазије они се грубо растају, а трагови њиховог детињства пратиће их кроз цео живот. У време талибана један од њих који је живот провео у Америци, да би окајао свој грех, вратиће се у пакао Кабула.

Оцена: 8 од 10


уторак, 17. април 2012.

Клуб читалаца Џејн Остин (Jane Austen Book Club) 2007.


Још једна бајка. Лепо је. Женски филм, али препоручујем га ипак мушкарцима. Чисто да будемо у току, шта и како.
Пет жена различите животне доби, након извесних животних пораза, (разводи, усамљеност...) утеху налазе у заједничком окупљању и расправљању о омиљеним књигама. Књигама Џејн Остин. У групу улази и један крајње необичан мушкарац. Филм прати њихов развој и решавање проблема у којима се налазе, а у свему томе им помаже управо тај њихов Клуб и расправа о књигама.

Оцена: 7 од 10

понедељак, 16. април 2012.

Огст Раш (August Rush) 2007.


Нека комбинација модерне бајке и Дикенсовог Оливера Твиста. Није лоше испала та мешавина. Филм се завршава очекивано, али зар баш због тога и не волимо бајке, и сањамо отворених очију.

Еван је дечко који расте у Дому за незбринуту децу. Разликује се од осталих штићеника дома, тако што има осећај да ће по њега доћи родитељи за које и не зна, и по томе што осећа на посебан начин музику и звукове. Следећи своје инстинкте он одлази из Дома и налази се на улици где бригу о њему преузима нека модерна верзија Дикенсовог Фагина, у тумачењу сјајног Робина Вилијамса. Он га уводи у свет истинске музике и надева му име Огст Раш.

Оцена: 7 од 10

Каубоји и ванземаљци (Cowboys & Aliens) 2011.


Шта очекивати од филма са оваквим називом? Јефтину петпарачку причу, која је забавна и опуштајућа. Управо тако.
Филм је толико лош, и жали пара на то што је сниман. Жали познатих глумаца који распродају своје име у оваквим пројектима. Данијел Крејг (агент 007) и Харисон Форд. Не контам. Зар су толико лоше проценили или просто сваки долар добро дође.
Прича:
Човек долази свести негде у пустињама Новог Мексика или Аризоне. Не сећа се ничега. Рањен је, и на руци му је необична справа. Долази до града у којем упада у невољу и бива ухапшен и затворен. Убрзо се појављују ванземаљци који са својим летилицама отимају пола становништва града. Креће потера, састављена од љутих непријатеља.

Оцена: 3 од 10

недеља, 15. април 2012.

Велики дебатници (The Great Debaters) 2007.



Драма о дебатном тиму америчког црначког колеџа. Све се дешава 30-тих година 20.тог века, па је неизбежан и у први план стављен проблем расизма у Америци. Дензел је профа из колеџа, који предводи дебатни тим. Није велики Ди на мене оставио овде утисак. Као да губи на харизматичности са годинама. Форест Витакер (још већи) не посустаје. Он глуми свештеника, оца  једног од чланова дебатног тима. У филму се појављује неколик за Америку и посебно црначку заједницу веома битних историјских ликова.

Филм држи пажњу свих 120 минута колико траје, али има своје успоне и падове.
Оцена: 7 од 10

Син нобеловца (Nobel Son) 2007.



Трилер. Син америчког професора хемије, који тек што је примио Нобелову награду, бива отет, и за њега се тражи откуп. Професор нобеловац, је пре свега оличење свега што један угледан лауреат не би требало да буде. Он је заиста лош човек. Не чини криминална дела и пред законом је чист, али пред људима... он је заиста љига. Заправо све зло које се дешава у филму је индиректно или директно везано за њега.

Изузетно добар трилер. Ови млађи глумци који се појављују у главним улогама и не држе толико воду, али стара гарда је толико доминантна и одлична, тако да заиста завређује да их поменем. Алан Рикмен, Мери Стинбурген, Дени Де Вито, Бил Пулмен...

Оцена: 7 од 10

субота, 14. април 2012.

Бриши мали, бриши (Gone Baby Gone) 2007.


Један јако необичан трилер. Заплет није толико компликован и виђен је много пута. Клинку отимају, унајмљен је приватни детектив који и није баш много упућен у криминалистику, али је дечко из краја. Покушава уз помоћ двојице детектива да реши отмицу. У међувремену се ланац људи који су повезани са  отмицом прилично увећава и млађани детектив упада у оно што се зове "шта сад?".

Трилер ко трилер. Препун је заплета, обрта и расплета. То је оно без чега не би био трилер. Код овог филма главну ствар не представљају ти заплети, обрти и расплети, већ врло необична атмосфера.
Кејси Афлек има харизме таман колико и саксија цвећа. Не кажем то да бих га нешто вређао, јер баш та његова "чудно статична" глума, даје филму велику драж. Ко зна, можда му је и речено да глуми на тај начин, али чова дефинитивно нема харизме.
Стандардно добри Морган Фримен и Ед Херис.

Оцена: 7 од 10

четвртак, 12. април 2012.

Вилин коњиц (Dragonfly) 2002.


Занимљив филм који игра на карту плашења и неизвесности. Веома добро је то урађено.
Костнер је лекар чија жена гине у аутобусу који се сурвао у реку у Венецуели. Она са другог света жели да му пренесе поруку. Његова спознаја да мртва жена жели да га контактира прави прво сметњу му на послу а затим и у сопственој кожи. Покушава да протумачи знаке које му шаље, али је то заиста тешко.

Оцена: 7 од 10

У земљи жена (In the Land of Women) 2007.

Младић потпуно утучен након раскида са девојком, одлази ван великог града да се стара о баки. У окружењу у које је дошао срешће поред своје баке, и три изузетне жене. Своје комшинице. Мајку са две ћерке. Мајка је болесна од рака дојке, муж је вара, а она је увек тако савршено мирна. Ћерка тинејџерка је несрећна и мрзи мајку. Ћерка клинка је супер маза и паметница.
У друштву ових жена и младић добија неке друге мотиве у животу и бивша му љубав постаје заиста бивша, а живот добија неке нове перспективе.

Оцена: 7 од 10

Завршни рез (The Final Cut) 2004.


У тела неких људи, углавном имућнијих, њихови родитељи су уградили посебан органским имплант, који се налази у кори мозга, и на којем се записују сви тренуци у нечијем животу.
Након њихове смрти, постоји служба у којој је запослен Робин Вилијамс, која са тих импланата скида најбоље тренутке из живота покојника, и такви снимци се дају родбини као веома вредна врста сећања на покојника.
Робин је монтажер тих снимака који одабира шта ће се на снимку наћи. Он сече и избацује сцене насиља, и осталога где је главни јунак негативац, а задржава само лепо и нежно.

Оцена: 6 од 10

среда, 11. април 2012.

Фудбалска фабрика (The Football Factory) 2004.


Хулигани никако не могу бити симпатични. Таквим их овај филм и не представља, али представља њихову страну приче. Ни они сами себе не оправдавају, јер просто и не желе другачије да живе. То су бесни људи пуни дроге углавном који свој живот виде само кроз призму фудбалског племена коме припадају и кроз туче на дан утакмица. Некада је цена за такав живот не само разбијена глава, већ и смрт, а добитак - баш никакав, сем ако је тапшање по рамену, пијанчење и дрогирање нека надокнада. Нека хвала.

Оцена: 7 од 10

Амерички филм (American Movie) 1999.



Документарац о томе како потпуни аматер, али са пуно филмског знања (пре свега о хорору) прави свој сопствени играни филм. Камера бележи све, од настајања приче, одабира екипе, учешћа породице у свему томе. Сан и те како може постати јава, само ако се довољно јако жели да одсања. И уопште није битно што тај сан другоме не изгледа леп, то је пре свега ваш сан.

Оцена: 7 од 10

уторак, 10. април 2012.

Купили смо Зоолошки Врт (We Bought a Zoo) 2011.



Породични филм. Леп породични филм.

Удовац са двоје деце, напушта посао и купује ради промене која је свима неопходна Зоолошки Врт. Проблематични син тинејџер ће промене веома тешко прихватити, баш као и сам отац. Једино је безбрижна и срећна због врта ћеркица. У врту упознају раднике који се старају о животињама, а највише се везују за чуварку коју глуми Скарлет Јохансон.
Ово није филм где ће играти на патетику дивних животињица које би сви волели да мазимо док их гледамо на екрану, а када се нађемо очи у очи у неком Зоолошком Врту, пролазимо што пре, јер нас или плаше или смрде. Ово је филм где осећате тај страх и смрад и преко екрана.

Оцена: 7 од 10

Хенри и Џун (Henry and June) 1990.


Дубоко сензуалан и еротичан филм о љубави у Паризу. Главни актери су писци Анаис Нин и Хенри Милер, као и њихови партнери Хуго и Џун.
Овај филм је ред кафана, ред секса, ред књижевности. Ништа посебно не доминира, али је филм веома заводљив и то не због еротике.

Оцена: 7 од 10

Ридикове хронике (The Chronicles of Riddick) 2004.



Вин Дизел је само таква фаца. Невероватно харизматичан, а да ме питате зашто, немам појима. Ово је наставк филма "Мркли мрак" али је композиција филма сасвим другачија и нема везе са првим делом и ако су оба дело истог режисера, Дејвида Туија.
У овом филму има и веома познатих глумаца у епизодним улогама, што ми је прилично интересантно. Рецимо Џуди Денч.
Светом господари раса која уништава планете, правећи од становника робове преобраћенике. По пророчанству само један човек може да убије главног негативца, а тај човек је... Ридик.

Оцена: 7 од 10

Мајкл Колинс (Michael Collins) 1996.


Мајкл Колинс је био борац за независност Ирске. Борио се против енглеске доминацие и терора. У принципу по данашњим мерилима, сматрали би га класичним терористом. Када су Ирци делимично успели да добију неку врсту независности, сукобиле су се две фракције и отпочео је грађански рат у Ирској. Мајкл Колинс је био само једна од многих жртви тог рата.

Филм је лепа биографска прича. Има неких недостатака, али је ипак питак.

Оцена: 7 од 10

недеља, 8. април 2012.

Језгро (The Core) 2003.


Супер спектакл. Научно фантастични филм о томе како група научника и астронаута спасава Земљу. Земља је због неких војних експеримената престала да производи електромагнетно поље око себе, што ће ускоро допринети њеном скорашњем уништењу. Да би поново се успоставило то поље, потребно је покренути језгро Земље. На пут дуг 40-так километара кроз Земљину кору, до самога језгра упућује се необична екипа. Храбри астронаути (теранаути), егоистични научник, смушени научник, неостварени научник... Земља је заиста у сигурним рукама.

Оцена: 7 од 10

Европа (Europa) 1991.



Филм Ларса Вон Трира, који је као и "Догвил" рађен на начин позоришта. Нема сцена које се дешавају напољу, све је у студију и то прилично доприноси осећају клаустрофобичности.
Жан Марк Бар је феноменалан.
Он глуми американца немачког порекла, који непосредно након рата долази из неких идеалистичких разлога у разорену Немачку. Жели да учествује у њеној обнови, али код самих Немаца не види жељу да они ишта ураде сем да умру.
Дешава се љубав која је опет на неки начин срачуната. Да ли Европа (име воза) у којем младић ради као кондуктер, може да има будућности? Рекао бих да не.


По многима контроверзан редитељ, али тај баја не да уме да испирча кроз метафору нешто што неко не може ни са гомилом пара и простим речима, него је баја лик само такав. Ларс Вон Трир.
Оцена: 8 од 10

Било шта друго (Anything Else) 2003.



Кристина и Џејсон су пар у филму Вудија Алена. Упознали су се преко својих бивших партнера.  Једна заједничка вечера је била кобна. Страст је планула, а љубав, па углавном само код њега. Кристина је проблематична (као уосталом и у 90 посто својих филмова).
Џејсон је у филму преузео улогу коју је цео живот глумио Вуди Ален. Неуротичног и филозофији склоног њујоршког јешу. Вуди му је нека врста ментора, и помало је сувишан, јер тај његов карактер гледамо кроз цео његов опус.

Оцена: 6 од 10

петак, 6. април 2012.

Предалеко (A Far Off Place) 1993.


Дизнијев породични филм.
Од великих звезда ту је Максимилијан Шел и Риз Витерспун док је била девојчица, то јест док још није досегла холивудске звездице.

Прича: Ловокрадице убијају породицу и пријатеље на једној фарми у Африци, који су се борили против њих. Преживљавају девојчица, ћерка ранчера, и дечко који је тек дошао у посету. Њих двоје уз помоћ једног бушмана беже пред ловокрадицама преко пустиње Калахари. Живот није ни у соби испред компјутера лак, а у пустињи са дивљим зверима то је налик на пакао.
Али човек све може.

Оцена: 7 од 10

среда, 4. април 2012.

Ронал варварин (Ronal Barbaren) 2011.


Пре свега немојте овај дански цртаћ да гледате са децом. Ово је ипак цртани за одрасле. Има превише хомосексуалних и порно алузија, али опет примерено тако да ништа није експлицитно. Сем за клинце.
Прича: Ронал је црна овца свог варварског племена. Нити је икакав борац, нити мушкарац. Док његови саплеменици тренирају борбу, Ронал не може ни секиру да подигне. Када племе у ропство одведе злогласни Црни Принц, Ронал ће морати да савлада све своје страхове и пре свега себе, да би показао да је ипак поносни варварин.
У тој мисији друштво ће му правити нека варварска верзија Мика Џегера, цвенокоса ратница, и хомосексуални вилењак.
Одлично. Погледајте и не саблажњавајте се.

Ако је могуће скините филм са оригиналним данским гласовима, а не американизовану "енглеску" верзију.

Оцена: 7 од 10

уторак, 3. април 2012.

Слободни писци (The Freedom Writers) 2007.


Ову сам слику увећао до оригинала да бих се увек сећао овог филма када будем прелиставао блог.
Оцена: 9 од 10

Прича је чак сувише често употребљавана. Надарена и слободоумна наставница (наставник) добија оделење пробисвета које нико други не жели. Она их суочава са животом какав им је непознат, упознаје их са лепотом и пре свега прави од њих слободоумне (слободне) људе.

Прво се када ми падне ова тема, падне на памет један стари филм са Сидни Поатјеом и од новијих "Опасни умови" са Мишел Фајфер. Хилари Свонк и овај филм су их прегазили само тако. Далеко да су ови претходници лоши, али је овај предоминантан у сваком погледу.

Није залуд Хилари двострука "оскаровка". Велика, велика, велика глумица. И лепа.

Неке делове филма, као што је онај када жена која је у Другом Светском Рату, дала уточиште Ани Франк и њеној породици, прича своја искуства гомили деце из гетоа, су тако мотивишући... да ћу тај део да исечем и ставим на јутјуб. Инстант мотивација увек када си у бедаку.

Ко не погледа овај филм... нема појима. :)


понедељак, 2. април 2012.

Ово је Енглеска (This is England) 2006.


Одличан филм.
Прати одрастање једног дванаестогодишњака, 1983. године. Енглеска је у рату на Фолкландима, фрустрација због незапослености на врху, а Шона малтретирају у школи и зезају за оца која је погинуо у рату.
Шон налази заштиту и прихватање у групи старијих малолетника и деликвената, који га узимају под своје.
Када за вођу групе дође скинхед који је повратник са робије, група се делимично распада, а Шон постаје насилнији и под патронатом главног вође.

Оцена: 9 од 10

Нација на прозаку (Prozac Nation) 2001.


Кристина Ричи у још једном опиченом филму. Гледаоци су просто навикнути да ако гледају филмове Кристине Ричи, гледају нешто што је сасвим другачије од свега, а опет добро. Сјајна је, заиста.
Прича: Студентикња са Храварда, прогоњена комплексима из детињства и књижевним пасијама које је прождиру, упада у свет екстазија, алкохола, лажи и туге. Неизбалансиран однос са мајком (Џесика Ланг) и страх од живота, направиће од ње погодног пацијента за психијатрију.

Оцена: 8 од 10

недеља, 1. април 2012.

У добром друштву (In Good Company) 2004.


Симпатичан филм.
У фирму коју је купила мултинационална ултра гига мега компанија, за шефа долази млађани јапи. Његове пословне амбиције не одговарају старој ајкули коју је овај млађани заменио на месту шефа. Све постаје још закомпликованије када се јапи заљуби у ћерку бившег шефа, сада свог заменика.
Филм иде лепо и са смислом до скоро пред крај. Крај су некако неочекивано замутили и недоречено завршили, са неодговарајућом патетиком.

Оцена: 6 од 10

Јецај Црне Змије (Black Snake Moan) 2006.


Кристина Ричи у свом најврелијем издању. Семјуел Л. у свом најкул издању. Шта може бити резултат ове једначине са две познате. Наравно само одличан филм, употпуњен још бољом блуз музиком.
Кристина Ричи је проблематична јужњакиња која не може да савлада своје сексуалне нагоне, прогоњена траумама из прошлости. Семјуел Л. је стари блузер којег напушта жена и који самује у некој недођији узгајајући пасуљчину и рајчице.
Када се ово двоје унесрећених људи сретну, настаје савршен блуз.

Оцена: 8 од 10

Aлфа мужјак (Alpha Dog) 2006.


Сјајан филм о дилерима дроге који киднапују брата једног свог партнера. Све изгледа крајње необавезно и опуштајуће, чак и за саму жртву. Али како су се у игру упустила несазрела деца, од играчке настане плачка. 

Режија је мало конфузна и у почетку се питате да ли ћете похватати све ликове и дешавања. Касније улази у неки логичан ток, тако да је та фрка само направљена да би гледаоцу било неугодније, а то је са разлогом. 

Оцена: 8 од 10